UZAKDOĞU'DAN GELDİ: ANTALYA ALARMDA

UZAKDOĞU'DAN GELDİ: ANTALYA ALARMDA

Ağaç gövdelerini yiyerek kurumalarına ve ölümlerine neden olan 'turunçgil uzunantenli böceği' Muratpaşa Belediyesi'ni alarma geçirdi.

Muratpaşa Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, anavatanı Çin, Japonya ve Kore olan 'Anoplophora Chinensis' cinsi böceklere (turunçgil uzunantenli böceği) karşı ilaçlama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Mücadele çalışmaları kapsamında ağaç gövdelerini yiyerek kurumalarına ve ölümlerine neden olan böceğin Muratpaşa'da 15 ağaçta varlığı tespit edildi. Hastalıklı ağaçlar İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kontrolünde imha edilirken Park ve Bahçeler Müdürü Yıldırım, kesilen ağaçların yerine yenilerinin en kısa sürede dikileceğini belirtti.

Yıldırım, söz konusu böceğin süs bitkileriyle Türkiye'ye geldiğinin düşünüldüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Anoplophora Chinensis cinsi böceklerle mücadele için 17 Haziran 2014'te Resmi Gazete'de bir yönetmelik yayımlandı. Böcek daha önce İstanbul'da görüldü. Antalya için bir tehlike söz konusu değildi. Ancak, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kasım 2016 tarihinde belediyemize gönderdiği bir yazıda böceğin Antalya'da varlığının tespit edildiğini bildirdi. Söz konusu yazı üzerine Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimiz ilaçlama çalışmalarına başladı. Ancak 15 ağaçta tüm dünyada istilacı böcek olarak bilinen turunçgil uzunantenli böceğine rastlanıldı. Bunun üzerine hastalıklı ağaçlar uzmanların kontrolünde imha edildi."

DHA

İlgili Haberler