Çay içmenin bir faydası daha ortaya çıktı

Çay içmenin bir faydası daha ortaya çıktı

Singapur’da yapılan araştırmaya göre her gün düzenli tüketilen çayın...

Singapur’da yapılan araştırmaya göre her gün düzenli tüketilen çayın, hafıza kaybı riskini yüzde 50 azalttığı, alzaymır için risk grubundaki yaşlılarda ise bu oranın 86’ya kadar çıktığı belirlendi
 

Her gün düzenli çay içmenin, hafıza kaybı riskini yüzde 50 oranında azalttığı belirlendi. 


HAFIZA KAYBINI AZALTIYOR
Singapur Ulusal Üniversitesi Yong Loo Lin Tıp Fakültesinin, Journal of Nutrition Health & Aging’de yayımlanan araştırmasına göre, 957 Çinli üzerinde yapılan araştırmada, hafıza kaybı konusunda önemli bulgulara ulaşıldı.

 

YÜZDE 50 ORANINDA AZALIYOR
Araştırmaya göre, her gün tüketilen çay, hafıza kaybı sorunlarını yüzde 50 oranında azaltırken, alzaymır için risk grubundaki yaşlılarda ise bu oran yüzde 86’ya kadar ulaştı.

 

Hafıza kaybı sorunlarının giderilmesine yönelik, güncel ilaç tedavilerinin tatmin edici olmaktan uzak kaldığı belirtilen araştırmada, elde edilen verilerin, basit ve pahalı olmayan bir önlemle kişinin, yaşlılık döneminde maruz kalabileceği problemlerin önüne geçilebileceğini ortaya koyduğu kaydedildi.
 

DENEKLERE TÜKETTİKLERİ MİKTAR SORULDU
Araştırmaya konu denekler, 2003-2005 yıllarında tükettikleri çay miktarı hakkındaki verileri, uzmanlara sundu.

İKİ YILDA BİR ÖLÇÜLDÜ
Araştırmacılar daha sonra deneklerin bilinçsel algı düzeylerini 2010 yılına kadar iki yılda bir ölçtü.

 

Araştırmacılar ayrıca deneklerin yaşam şekli, sağlık durumu, fiziksel ve sosyal aktiviteleri konusunda da veri topladı. (AA)
 

 

İlgili Haberler