DW  DE YAYINLANAN BU ARAŞTIRMA ÇOK KONUŞULACAK

DW DE YAYINLANAN BU ARAŞTIRMA ÇOK KONUŞULACAK

Almanların bir çok dilde yayın yapan DW adlı ünlü yayın organında yer alan araştırma sonuçlarında Türkiye de yaşayan Kürtler'in geliri ve eğitimi arttıkça ana dillerini kullanmadıkarı ortaya çıktı

DW'de yer akan bir habere göre, yapılan bir araştırmaya sonuçlarında gelir ve eğitim düzeyi artan Kürtler, anadilini kullanmaktan vazgeçiyor.

TÜRKLERE BENZİYORLAR

Yapılan bir araştırmaya göre gelir ve eğitim düzeyi artan Kürtler, anadilini kullanmaktan vazgeçiyor. Sosyolog Bülent Küçük'e göre “Kürtler orta sınıflaştıkça üst kimlik olan Türklere benzemeye çalışıyor.” Doğu ve Güneydoğu'da yapılan bir saha araştırması, gelir ve eğitim seviyesi arttıkça anadil Kürtçe'nin kullanımında azalma olduğunu gözler önüne seriyor.

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Adıyaman, Tunceli, Kars ve Iğdır gibi 16 il ve bu illere bağlı 49 ilçede beş bin 600 kişiyle yüz yüze görüşerek bir araştırma yaptı. 7-12 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılan araştırmaya katılanların yüzde 51,7'si kadın, yüzde 48,3'ü erkek katılımcıdan oluşuyor. Yarısından fazlası 18-24 ve 25-34 yaş aralığında olan katılımcıların yüzde 65,8'inin gelir getiren hiçbir işte çalışmadığı belirtiliyor. Yüzde 53,5'inin geliriyse iki bin lira ve altında. Katılımcıların yüzde 78,7'si etnik kimliğini ‘Kürt' olarak tanımlarken, yüzde 13,9'u "Türk", yüzde 4,6'sı ise "Arap" olduğunu söylüyor.

İlgili Haberler